Kyle and Jackie O, Ross and John win top gongs at Chinan Commercial Radio Awards 2015

Kiis FM’s Kyle and Jackie Show won the best on-air FM team award for the fifth time. Photo: Supplied 3AW’s Ross Stevenson, left, and John Burns were named best on-air AM team for the fourth time. Photo: Source: Twitter
Shanghai night field

Amanda Keller and Brendan Jones claimed another ACRA for their syndicated program, My Generation. Photo: Supplied

The biggest names in commercial radio partied like it was 2013 at the industry’s annual awards on Saturday night.

Four of the n Commercial Radio Awards top honours – the equivalent of a silver or Gold Logie – were handed to the same winners from two years ago. Indeed, most of the class of 2013 – Kyle Sandilands and Jackie O, Ross Stevenson and John Burns, Neil Mitchell, and Brendan Jones and Amanda Keller – already have a shelf groaning with ACRAs.

At the lavish Gold Coast function, hosted by actor and comedian Stephen Curry, The Kyle and Jackie O Show was named best on-air FM team for the fifth time since 2006. It’s the hosts’ first win since they defected from 2Day FM to Kiis FM, causing their former station’s ratings to plummet.

Despite Sandilands reputation for controversy, he’s (mostly) kept his nose clean at Kiis. Recently, the broadcasting watchdog dismissed a complaint prompted by him calling agriculture minister Barnaby Joyce a “wanker”, a “ponce” and a “gerbil of a thing” during an interview.

Melbourne’s top-rating breakfast team, Ross Stevenson and John Burns of 3AW*, won best on-air AM team, having taken out the prize in 2011, 2013 and 2014.

Neil Mitchell, 3AW’s morning host – inducted into the ACRA Hall of Fame in 2007 – claimed best current affairs presenter for the fourth year running.

The weekly My Generation, also a 2013 victor, got another best syndicated n program gong. The show is hosted by WSFM’s popular breakfast presenters, Brendan Jones and Amanda Keller.

Ben Fordham of 2GB, who recently left Channel Nine’s Today show, got his second consecutive best talk presenter prize.

Triple M Sydney’s Paul Gallen, captain of the Cronulla-Sutherland Sharks, won best newcomer on-air and Nova’s drive program Kate, Tim & Marty won best networked program.

Other major winners include Smooth FM’s Ron Wilson (best FM news presenter); FIVEaa’s Anne Stone (best AM news presenter); 3AW’s Tim Lane (best sports presenter); Nova’s Tim Blackwell (best music or entertainment presenter) and Nova’s Fitzy & Wippa (best community service project).

Veteran broadcaster and award-winning journalist Jeremy Cordeaux was inducted into the Hall of Fame. Cordeaux, now FIVEaa’s afternoon presenter, has spent more than five decades in print, television and radio.

The awards are organised by industry body Commercial Radio . A panel of judges – comprised of representatives from all radio networks, and from the advertising, marketing and engineering industries – chooses the winners.

*Fairfax Media, publisher of this article, owns or has interests in stations including 3AW, Magic, 4BC, 2GB, 2UE and 6PR. FULL LIST OF 2015 ACRA WINNERS

Note: category winners are denoted with the following letters: Country>Provincial>Non-Metropolitan>Metropolitan

BEST ON-AIR TEAM – METRO FM

Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 1065, Sydney NSW, n Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM – METRO AM

3AW Breakfast; Ross Stevenson & John Burns, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM COUNTRY & PROVINCIAL

The Morning Rush; Jon Vertigan & Maria Foundas, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C

Galey, Ross & Charli for Breakfast; Paul Gale, Charli Robinson & Ross Wallman, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

BEST ENTERTAINMENT/MUSIC PRESENTER

Ashleigh Blucher; Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters C

Brad Wood; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P

Tim Blackwell; Nova Network, Nova Entertainment M

BEST TALK PRESENTER

Kate O’Bree; 2BS, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C

Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P

Ben Fordham; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER

Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM

Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST SPORTS PRESENTER

Jock Brady; 3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C

Phil Small; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P

Tim Lane; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST NETWORKED PROGRAM

Country Today; Don Plenty, ACE Radio Broadcasters C

The Noise; Grant Broadcasters P

Kate, Tim & Marty; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Entertainment M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

My Generation; Authentic Entertainment

BEST MARKETING CAMPAIGN

WSFM Pure Gold Campaign; ARN Marketing Team, WSFM, Sydney NSW, n Radio Network

ENGINEERING EXCELLENCE

Radio Datacast; Dale Sharp, Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

Nova’s Red Room Global Tour; Robert Zamora & John Pearce, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BRIAN WHITE MEMORIAL

Stephen Cenatiempo; 2NM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters

BEST NEWCOMER ON-AIR

Claire Humphery; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio Network C

Clare Todhunter; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P

Paul Gallen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST NEWCOMER OFF-AIR

Justine Blacklock; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo C

Hannah Schadel; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P

Sophie Azzopardi; 2day FM & Triple M 104.9, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

2014 AFL Preliminary Final; The K-Rock Football Commentary Team, K-Rock, Geelong VIC, Grant Broadcasters NM

2014 AFL Grand Final; 3AW Football, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST NEWS PRESENTER COUNTRY & PROVINCIAL

Sarah Weir; Hot FM, Tablelands QLD, Southern Cross Austereo C

Rod McLeod; Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

BEST NEWS PRESENTER – METRO FM

Ron Wilson; smoothfm, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BEST NEWS PRESENTER – METRO AM

Anne Stone; Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M

BEST DIGITAL RADIO FORMAT

Triple M Modern Rock Digital; Jaime Chaux & Jacqui Kassulke, Adelaide SA & Perth WA, Southern Cross Austereo

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT/MUSIC

Russell Torrance; Wave FM’s Hot Breakfast, Wave FM, Wollongong NSW, Grant Broadcasters NM

Laura Viglino; Jonesy & Amanda, WSFM, Sydney NSW, n Radio Network M

BEST SHOW PRODUCER – TALK/CURRENT AFFAIRS

Eddie Williams; Canberra Live, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM

Harriet Glenn; Sydney Live with Ben Fordham, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST MUSIC DIRECTOR

Gemma Maddox; Max FM, Taree NSW, Super Radio Network C

Kiri Martin; Sea FM, Gosford NSW, Southern Cross Austereo P

Georgina Ingham-Myers; Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BEST PROGRAM DIRECTOR

Dave Drinkell; 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C

Ross Turner; 7HO FM, Hobart TAS, Grant Broadcasters P

Mike Fitzpatrick; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

Raising the Rugrats Cup; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C

Speak Up Granny; Luke Bradnam, Hot Tomato, Gold Coast QLD, Hot Tomato P

Peppa Pig Reboot; Dave Thornton, Jerimiah Busniak & Dan Anstey, Hit 101.9 Fox FM, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST DOCUMENTARY

Newcastle Earthquake 25th Anniversary; Nick Blanch, David Dollin, Ross McClymont, Nik Lawson & Mark Brewer, KOFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo NM

Diary Of An Anzac; Tony Peterson, Cameron Forsyth, Chris Gregson & Matthew Summerill, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

Sophie Jackson; 3HA & Mixx FM, Hamilton VIC, ACE Radio Broadcasters C

Jaxson McLennan; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P

Sideshow Mike Andersen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST MUSIC SPECIAL

OzMade for the 2014 ARIAs; Henry James, Sea FM, Devonport TAS, Grant Broadcasters C

Aussie Thongs Weekend; Al Dobie, Dennis Guthrie & Chris Crickmay, Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

Richard Wilkins & Michael Buble; Richard Wilkins, Peter Clay & Travis Evans, smoothfm, Nova Entertainment M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

Sea FM & Mix FM Sales Team; Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

ARN Brisbane Agency Sales Team; KIIS Network, Brisbane QLD, n Radio Network M

BEST AGENCY SALESPERSON

Kim Kerton; Nova 100, Melbourne VIC, Nova Entertainment

BEST DIRECT SALESPERSON

Daniel Brewer; EasyMix 1467 AM, Mildura VIC, Grant Broadcasters C

Casey Gould; KOFM & NXFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P

Chelsea Teelow; hit107 & Triple M, Adelaide SA, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE

Stiletto Boots; Mena Soliman & Tony Dean, 5RM, Riverland SA, Grant Broadcasters C

ShedBoss Joke; Nick Giesen & Jacinta Keally, Sea FM, Gladstone QLD, Southern Cross Austereo P

Westspecs – Shart; Matt Dickson & Carl Step, Mix 94.5, Perth WA, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN

East Coast Juices; Cameron Horn, David Horspool & Anna Cook, 2GO, Gosford NSW, Southern Cross Austereo NM

Bucket O Beef; Darren Russell & Eddie Bye, Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M

BEST SALES PROMOTION

Honda Lovin’; Bron Davey, Leilani Vakaahi, Benny Hope & Libby Daniewska, B-Rock, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C

Galey, Ross & Charli’s $30k Buried Treasure; Emma Drennan, Andrea Hodgetts & Matt Innes, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

Lion King FM; 973FM, Brisbane QLD, n Radio Network M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES

IKEA; Michael Dargan, Tim Ross and Alex Dalrymple, KIIS Network, n Radio Network

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION

Sea FM Relaunch; Kasey Radatti, Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

Nova’s Insta Party; Jay Walkerden, Dee Curtis & Matt Jones, Nova 106.9, Brisbane QLD, Nova Entertainment M

BEST STATION PROMOTION

Power Fm’s Schools Breakfast; Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters C

Room Rules; Hot FM, Townsville QLD, Southern Cross Austereo P

Kyle & Jack Give Back Wedding; KIIS 1065, Sydney NSW, n Radio Network M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

Stephanie Zalfelds; Sea FM & 2GO, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo NM

Tim Dwyer; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

East Coast Radiothon for Snowy Hydro SouthCare; Kim Gardner, 2EC, Bega NSW, Grant Broadcasters C

i98FM’s Camp Quality Convoy; i98fm Convoy Team, i98 FM, Wollongong NSW, WIN Network P

Fitzy & Wippa’s Barry The Parody Bear; Ryan Fitzgerald, Michael Wipfli, Carlie Millican & Alison Eveleigh, Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M

Comments are closed.

Post Navigation